5 sposobów na dobry sen noworodka

Zdrowy i spokojny sen to jedna z podstawowych potrzeb noworodka, niezwykle ważna do prawidłowego rozwoju. Podczas snu organizm każdego dziecka regeneruje się i wypoczywa, aby mieć energię następnego dnia. Jakie są sposoby na niespokojny sen noworodka? Sprawdź w najnowszym wpisie.

Każde dziecko potrzebuje dużo snu. Mówi się, że noworodek powinien spać od 16 do 20 godzin, a niemowlę około 14-15 godzin na dobę. Zadbanie o odpowiedni i komfortowy sen niemowlaka pomoże w prawidłowym funkcjonowaniu i rozwoju. Dlatego każdy rodzic powinien pamiętać o zapewnieniu maluszkowi zdrowej ilości przespanych godzin.

5 sposobów na niespokojny sen niemowlaka

1. Zadbaj o komfortowe miejsce do spania

Najważniejszą rzeczą w zdrowym i spokojnym śnie jest odpowiednie miejsce. Czy noworodek będzie spał sam, czy z rodzicami to indywidualna sprawa młodych rodziców. Bez względu na to, co zdecydujesz pamiętaj, aby jego miejsce do spania było wygodne.

Zadbaj przede wszystkim o materac, który nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Maluszek nie powinien spać na poduszce. Najlepsze dla niego będzie ułożenie na płasko. Duże znaczenie ma także to, czym dziecko jest przykryte. Jeśli zdecydujesz się na kołderkę dla noworodka to pamiętaj, aby sprawdzić z czego została wykonana. Pluszowa dzianina Minky w połączeniu z 100% bawełną będą idealnym rozwiązaniem.

Podczas snu maluszki potrafią wykopać kołderkę spod siebie, co sprawi, że w nocy będzie im chłodno i będą się częściej budzić. Dlatego, jeśli Twoje dziecko jest bardziej ruchliwe, warto pomyśleć o otulaczu, który zastąpi tradycyjną kołderkę. Otulacz dla niemowlaka został stworzony, aby zadbać o zdrowy i spokojny sen niemowlaka. Działa jak śpiworek, który dopasowuje się do dziecięcego ciała, otulając je, aby czuło się jak w brzuchu mamy.

Dobrym rozwiązaniem na stworzenie niemowlęciu odpowiednich warunków do drzemki w ciagu dnia będzie wytłumienie mocnego światła poprzez zasłonięcie okien roletami lub zasłonami, ale nie powinniśmy powodować całkowitego zaciemnienia.

2. Dopilnuj rytmu dnia

Dzieci czują się komfortowo i bezpiecznie jeśli zachowamy ich rytm dnia. Organizm małego człowieka przyzwyczaja się do codziennych sytuacji, a jeśli maluch wie, co go czeka – czuje się spokojniej. Dlatego pamiętaj, aby dopilnować prawidłowego rytmu dnia. Skupmy się na tym zwłaszcza w pierwszym roku życia dziecka. Trzeba przyzwyczaić maluszka do pory na jedzenie, spanie, spacery czy zabawę. Stałe rytuały są ważne i na pewno wpłynie pozytywnie na rozwój maluszka.

Jeśli bobas będzie zbyt często budził się w środku nocy – może być to spowodowane długimi drzemkami w ciągu dnia. Obserwuj noworodka. Jeśli w nocy zauważysz, że dziecko obudziło się z uśmiechem i chęcią do zabawy – być może już się wyspało i nie potrzebuje więcej snu. Zmodyfikuj godziny drzemek, a ostatnią wprowadź wczesnym popołudniem.

3. Ogranicz liczbę bodźców zewnętrznych

Zbyt duża ilość bodźców zewnętrznych, szczególnie przed snem, może spowodować, że dziecko będzie niespokojne i niechętnie pójdzie spać. Przed snem ważne jest wyciszenie – stworzenie odpowiedniej atmosfery, która będzie sprzyjała zasypianiu. Zadbaj o odpowiednie, przyciemnione światło, włącz łagodną muzykę lub przeczytaj dziecku bajkę.

Niekiedy także zbyt duża liczba bodźców w ciągu dnia może spowodować, że maluch wieczorem będzie rozdrażniony, zmęczony, niespokojny. Zastanów się, jak dostarczyć mu mniejszą ilość atrakcji i zapewnij więcej spokoju oraz harmonijnego trybu.

Pamiętaj, że u dzieci także rozróżniamy fazy snu. Sen aktywny to faza, która cechuje się “niespokojnym snem”. Maluch śpiąc może lekko uchylać oczy, albo nawet machać rączkami. To nie znaczy, że coś mu się dzieje. To naturalne. Po tym następuje głęboki sen, gdzie noworodki śpią spokojnie i oddychają miarowo.

4. Zadbaj o temperaturę i jakość powietrza

Kolejnym, ważnym elementem, który może wpłynąć na dobry i zdrowy sen dziecka, jest odpowiednia temperatura oraz jakość powietrza. Pamiętaj, aby wywietrzyć pokój stosunkowo wcześnie tak, aby temperatura w nim nie przekraczała 20℃.

W miesiącach zimowych często powietrze w mieszkaniu bywa bardzo suche. Sprawdzi się nawilżacz powietrza, dzięki któremu błony śluzowe nie będą się wysuszać i nie będą utrudniać spokojnego snu niemowlaka. Taki nawilżacz przyda się nie tylko maluszkowi, ale także wpłynie na jakość snu innych domowników.

5. Spraw, aby maluszek czuł się bezpiecznie

Częste pobudki przez całą noc to bardzo popularny problem, z którym się spotykamy się u niemowlaków. Każdy z rodziców powinien starać się pomóc dziecku i stworzyć jak najlepsze warunki do snu. Niespokojny sen dziecka przez pierwsze tygodnie życia może być bardzo stresujący zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców, którzy próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. Pamiętaj, żeby zachować spokój, ponieważ maluchy często wyczuwają nasze emocje, co przekłada się na ich samopoczucie.

Poczucie bezpieczeństwa i spokój są bardzo ważne w życiu każdego niemowlaka. Dlatego tak ważne jest, szczególnie przed snem, aby bobas nie miał poczucia strachu czy lęku. Warto zadbać o to, aby zapełnić pusty brzuszek czy zmienić mokrą na suchą pieluszkę jeszcze przed spaniem. Jedna i druga czynność zwiększa szanse na dłuższy sen niemowlaka – nawet do kilku godzin bez niepotrzebnych przebudzeń w środku nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *