Czy grzechotka dla niemowlaka jest dobrym zakupem?

Czy grzechotka dla niemowlaka jest dobrym zakupem? | Moonio.pl

Grzechotka dla noworodka to jedna z pierwszych rzeczy, jakie kupujemy w prezencie dla świeżo upieczonych rodziców. Nie bez powodu wybieramy właśnie tę zabawkę. Oprócz pięknych, intensywnych kolorów i fantazyjnych kształtów, grzechotka wspiera także rozwój dziecka. Dlaczego grzechotka dla niemowlaka jest dobrym zakupem? O tym w dzisiejszym wpisie.

Przyjście na świat nowego członka rodziny sprawia, że każdy rodzic pragnie, aby dziecko sprawnie się rozwijało. Dlatego kupujemy przedmioty, które w tym rozwoju mają pomóc. Jednym z takich dziecięcych akcesoriów będzie grzechotka dla niemowlaka. Śledzenie ruchu przesypywanych cząstek, ruchome elementy wydające z siebie dźwięki oraz użycie różnych materiałów wspierają rozwój maluszka. Dziecko bawiąc się grzechotką, rozwija nie tylko sensorykę, ale także koordynację ruchowo wzrokową, zmysł wzroku czy koncentrację. Ćwiczy m.in. takie funkcje, jak rozpoznawanie twarzy czy chwytanie przedmiotów.

Od jakiego wieku warto kupić grzechotkę?

Przy zakupie grzechotki dla noworodka należy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia wiekowe producenta. Okazuje się, że nie wszystkie zabawki dla maluszków będą przeznaczone dla wieku dziecka 0+. Oznaczenie wiekowe, jakie możemy spotkać waha się pomiędzy 0+ (zabawki bezpieczne od pierwszych dni życia dziecka), 3 miesiące czy 6 miesięcy.

Dla noworodków idealne będą grzechotki z kontrastującymi wzorami i jaskrawymi kolorami. Takie zabawki będą dla dziecka atrakcyjne. Słuch niemowlaków, na tym etapie, jest niezwykle wrażliwy, dlatego warto wybrać grzechotkę, w której będzie delikatne szeleszczenie lub ciche przesypywanie się elementów.

Dla niemowląt powyżej trzeciego miesiąca życia atrakcyjniejsze będą grzechotki, które mają ciekawe kolory oraz wygodny uchwyt do potrząsania. Może być także głośniejsza i bardziej barwna. Po tym etapie, od około 6 miesiąca życia, możemy wprowadzić grzechotki dla niemowląt z kolorowymi przyciskami i efektami dźwiękowymi oraz świetlnymi. Dla niemowląt grzechotki dobierajmy tak, aby dobrze się trzymały w malutkich rączkach. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, żeby grzechotka nie była za ciężka.

Dla niemowlaków ząbkujących dobrze jest dobrać grzechotki wyposażone w gryzaki z certyfikowanych i bezpiecznych materiałów, aby dziecko swobodnie mogło włożyć element do buzi i żuć. Drewniane grzechotki dla niemowląt zasługują na szczególną uwagę zwłaszcza w okresie ząbkowania, gdzie idealnie sprawdzą się także jako gryzaki. Grzechotki dla dzieci dostępne w naszej ofercie posiadają drewniane kółeczka wygodne do trzymania w małych rączkach. Kółeczka wykonane są z drewna bukowego, które ze względu na naturalne pochodzenie jest ekologiczne i bezpieczne. Pamiętaj jednak, aby zabawka nie była w zasięgu ręki maluszka podczas snu oraz zawsze powinna być używana pod nadzorem osoby dorosłej.

Jak wybrać odpowiednią grzechotkę dla noworodka?

Wybierając grzechotki oraz jakąkolwiek zabawkę dla dziecka, zwłaszcza dla niemowlęcia, należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo malucha. W końcu dziecko wielokrotnie będzie nią potrząsać, rzucać, upuszczać, a nawet brać do buzi. Dlatego zabawka powinna być odporna na takie czynności i dopasowana do rączek malucha, aby łatwo się nie wyślizgiwała.

Wybierając grzechotkę dla noworodka obejrzyjmy dokładnie zabawkę. Zwróćmy uwagę na to, czy nie ma ostrych krawędzi, długich wstążek, pętelek lub prujących się materiałów i drobnych elementów. Czy ma odstające elementy łatwe w odłamaniu i połknięciu. Czy zabawka jest na tyle duża, aby małe dzieci nie mogły jej zjeść.

Dodatkową rzeczą do sprawdzenia jest metka producenta i wybieranie jedynie sprawdzonych zabawek posiadających odpowiednie certyfikaty – zarówno polskie, jak i unijne. Warto wybierać zabawki wyprodukowane w Polsce lub wspierać unijnych producentów, którzy mają szereg norm do spełnienia przed wydaniem grzechotki na rynek.

Pamiętajmy, aby nie przyjmować używanych grzechotek i gryzaków od innych rodziców. Ważne są tutaj nie tylko względy higieniczne, ale także bezpieczeństwo malucha, które może otrzymać uszkodzoną lub zniszczoną zabawkę z niebezpiecznymi elementami.

Podsumowując, grzechotki dla niemowląt są dobrym i sprawdzonym zakupem. Istnieje wiele ciekawych wzorów grzechotek, a producenci prześcigają się w pomysłach na coraz to nowsze rozwiązania i urozmaicenia. Zawsze jednak warto kierować się zdrowym rozsądkiem i dokładnie zbadać zabawkę przed jej zakupem.

Sklepy z akcesoriami dla najmłodszych dzieci mają szeroki asortyment z różnymi grzechotkami dla dzieci. Aktualnie bardzo popularne są szydełkowe grzechotki przedstawiające zwierzęta, np. w kształcie sowy, lwa czy owcy. Taka pierwsza zabawka z pewnością przykuje uwagę twojego maluszka na długi czas.

Grzechotka dla noworodka to niewątpliwie must-have wśród akcesoriów dla maluszka, który nie tylko przykuwa uwagę maluszka, ale też bawi, uczy i rozwija zwinność rączek oraz sensorykę niemowlaka.  Zastanawiając się nad pierwszymi zabawkami dla maluszka jesteśmy pewni, że to właśnie grzechotka będzie najlepszym wyborem każdego rodzica lub idealnym pomysłem na prezent ze strony najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *